کد مطلب : ۸۲۹
plusresetminus
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه گفت: فرصت های خوب برای صادرات از  ایران به کشورهای بلوک شرق از جمله لهستان، بلغارستان، رومانی و یا اسلواکی فراهم است
فرصت صادرات از ایران به کشورهای بلوک شرق فراهم است

به گزارش  خبرگزاری تسنیم از کرج ، مهدی صفری بعد از ظهر امروز  در نشست هم اندیشی فعالان بخش خصوصی البرز در محل اتاق بازرگانی این استان با تاکید بر تلاش این وزارتخانه برای ایجاد بازار صادرات محصولات ایرانی اظهار کرد: قعالان اقتصادی نیز باید در صورت بروز مشکل در روند صادرات با وزارت امور خارجه ارتباط برقرار کرده و پیگیر اعمال حمایت های لازم از سوی این مجموعه شوند تا راه حل مناسب برای مراودات تجاری خود را دریافت کنند.
وی با بیان اینکه تحریم ها علیه جمهوری اسلامی اسلامی ایران به امروز باز نمی گردد، گفت: این تحریم ها از ابتدای انقلاب علیه کشورمان اعمال شد، ما نباید برای صادرات کالای خود به یک کشور خاص تاکید کنیم و به دنبال دیگر فرصت های موجود و کنونی مانند صادرات به روسیه برویم.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه با اشاره به اینکه یک زمانی ما را با بنزین تحریم می کردند، گفت: آن زمان باید سالانه حدود 5 تا 6 میلیارد یورو بنزین وارد کشور می شود و همین تحریم های بنزینی موجب شد که در این مورد خودکفا شویم.
وی خطاب به فعالان اقتصادی با بیان اینکه وزارت امور خارجه بازاریابی برای تجار ایرانی را از وظائف خود می داند، گفت: در زمینه تکنولوژی ها از جمله برق در حال ساخت نیروگاهی در کشور ترکمنستان هستیم که تمام تجهیزات آن تولید کشورمان است و توانایی ایجاد چنین زیرساخت هایی در کشورهایی نظیر ارمنستان، آذربایجان و پاکستان را نیز داریم، ما حواسم جمع است که نیروی برق را به کدام کشورها بدهیم و به چه نقاطی از دنیا این انرژی را بفروشیم.
وی با اشاره به فرصت های خوب صادرات ایران به کشورهای بلوک شرق از جمله لهستان، بلغارستان، رومانی و یا اسلواکی گفت: بسیاری از این کشورها خود برای تعاملات تجاری با ایران از جمله خرید نجهیزات پیشقدم شده اند.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه با اعلام آمادگی برای ایجاد بازار هداف صادراتی ایران در روسیه و کشورهای مستقل مشترک المنافع گفت: این تعاملات به رقم صادرات خوبی اضافه می شود که در حال حاضر به کشورهای همسایه نظیر افغانستان و عراق داریم، کشورمان پروژه های مناسبی در آنجا دارد و با وجود نوسانات سیاسی در عراق و مشکلاتی که داعش در آنجا ایجاد کرد، توانستیم ماشین آلات کارخانه های ایرانی در آن کشور را حفظ کنیم.
وی در ادامه عنوان کرد: در روابط اقتصادی خارجی باید دقیق و مراقب باشیم که دشمنان ما به دنبال چه هستند و اقتدار خود را در مذاکرات حفظ کنیم، وزارت امور خارجه هم به وظائف خود در قبال صادرکنندگان و فعالان اقتصادی کشور عمل خواهد کرد.
صفری ادامه داد: در گفتگو با وزیر امور اقتصاد و دارایی خواستار راه اندازی بیش از 20 تا 30 شرکت در نقاط مختلف کشور ویژه بسته بندی مناسب و مطلوب محصولات صادراتی کشاورزی ایرانی شده ایم. البرز نیز استانی قوی در زمینه تولید محصولات مختلف با توان صادراتی است و باید در اسن استان به بسته بندی خاص کالاها توجه شود، برای کاهش میزان رقم بازگشت ارزهای حاصل از صادرات از رقم 30 به 15 درصد ویژه صادرکنندگان حوزه کشاورزی نیز با بانک مرکزی گفتگو خواهیم کرد.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه با بیان اینکه توسط این وزارتخانه نیازهای وارداتی کشورهای آمریکای لاتین و آفریقایی و آسیای میانه بررسی شده است، افزود: برزیل، ونزوئلا و هند از جمله کشورهایی هستند که این بررسی در مورد آنها انجام شده است.
وی با مثبت اریابی کردن توان ایران در تولید دارو بر این مهم تاکید کرد: در واردات مواد اولیه این صنعت نیز باید خود کفاشویم، چون سالانه یک و نیم میلیارد دلار واردات دارویی داریم و باید مواد اولیه پرمصرف در این رابطه شناسایی و تکنولوژی تولید آن در کشور فراهم شود.
صفری عنوان کرد: اکنون بالغ بر 150 میلیون دلار اعتبار از کشور هندوستان برای صنایع دارویی و غذایی دریافت کرده ایم و رقم آن تا سقف 500 میلیون دلار هم توان افزایش دارد که می تواند برای خرید مواد اولیه این بخش ها صرف شود و این فرصت خوبی برای تولیدکنندگان این دو صنعت مهم کشور است.
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه خطاب به استاندار البرز این موضوع را مطرح کرد که به همراه تیم اقتصادی از این استان مانند اتاق بازرگانی و با هماهنگی وزارت امور خارجه به صورت ماهانه به کشورهای مستقل مشترک المنافع سفر  کنند و مباحث توسعه صادراتی البرز را پیش ببرند.
https://sedayesanatgar.ir/vdccaoq482bqi.la2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما