کد مطلب : ۱۳۲۳
plusresetminus
  مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با اشاره به چالش های آبی در این استان پرجمعیت اعلام کرد: پایداری منابع آبی البرز در گرو مدیریت بهینه مصرف در بخش های مختلف به ویژه کشاورزی و صنعت است.
مدیرعامل آب منطقه ای البرز: پایداری منابع آبی در گرو مدیریت بهینه مصرف است

 

 
به گزارش ایرنا، "داود نجفیان"  در کارگاه مشارکت تعیین حدود آستانه معیارهای پایداری آب های زیر زمینی دشت هشتگرد استان البرز با بهره گیری از تجارب ایالت کالیفرنیا آمریکا افزود: اگر مدیریت مصرف در بخش های مختلف از جمله کشاورزی و شرب صورت نگیرد به طور قطع در آینده مشکل کم آبی البرز و سایر مناطق کشور تشدید می شود.
وی با بیان اینکه اکنون فشار مضاعفی به دلیل برداشت های بی رویه برای صنعت ، کشاورزی و شرب روی سفره های آب زیر زمینی البرز است ، گفت: ۹۹ درصد مصارف صنایع استان از آبخوان ها است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز تاکید کرد: متوسط رشد جمعیت البرز به خاطر مهاجرت پذیری ، ۱۱ برابر رشد کشوری است و در زمان حاضر فقط مدیریت منابع آبی با ابزارهای های مختلف علمی و اجتماعی می تواند به عبور از تنش آبی کمک کند.
نجفیان با بیان اینکه اکنون ۸۰ درصد آب شرب البرز از سفره های زیر زمینی تامین می شود، گفت : با مرگ آبخوان ها در آینده با چالش جدی روبرو خواهیم شد که باید از هم اکنون چاره جویی کنیم .
وی ادامه داد: سالانه به واسطه مهاجرت ها بیش از ۱۲۰ هزار نفر به جمعیت البرز اضافه می شود که مدیریت منابع آبی و تامین زیر ساخت ها علاج بحران و تنش آبی است.
نجفیان افزود: اکنون ۶ برابر برخی استان ها فقط در شهرستان اشتهارد استان البرز سرمایه گذاری صنعتی انجام شده که این موضوع در بخش تامین آب باید مورد توجه قرار گیرد.
تعیین سهمیه برای بخش های مختلف
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز گفت : اگر قرار است که پایداری در توسعه استان انجام شود لازمه آن این است که سهم خاصی از منابع آبی برای بخش های مختلف مانند سهم ۲۷۰ میلیون متر مکعبی برای کشاورزی برنامه ریزی کنیم؛ برای هر بخش به فراخور نیاز و اهمیت باید تعیین سهمیه آبی داشت .
وی یادآور شد: به طور مثال بخش کشاورزی که در تامین غذا اثر گذار است باید سهمیه خاص خود داشته باشد و به طور کلی از هدر رفت آب جلوگیری شود.
نجفیان تاکید کرد: دستگاه های اجرایی استان البرز نیز به فراخور ظرفیت و مسوولیت خود باید در بحث مدیریت منابع از جمله آب بیش از پیش همکاری کنند تا در آینده با مشکل کمتری مواجه شویم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز گفت : بحث توسعه باید متناسب با ظرفیت ها به ویژه در بخش منابع آبی دنبال شود و از دانش و بهره وری غفلت نکنیم.
وی با اشاره به طرح تقویت سفره های زیر زمینی در دشت هشتگرد استان البرز با بهره گیری از مطالعه یک طرح علمی برگرفته از تجارب کالیفرنیا گفت: باید مسیرها و راهکارهای مختلف را برای مدیریت آب در شرایط کنونی کشور دنبال کنیم و بهترین گزینه ها انتخاب شود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای البرز با اشاره به ظرفیت های علمی و پژوهشی ر دانشگاه های کشور بیان کرد: باید از این ظرفیت ها برای بهبود شرایط آبی کشور و البرز بهره گرفت؛براین اساس استان البرز نیز وارد مرحله فعالیت پژوهشی در زمینه راههای نجات سفره های زیر زمینی با کمک مراکز علمی کشور برآمده است.
انتهای پیام/
 
https://sedayesanatgar.ir/vdca.un6k49nee5k14.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما