کد مطلب : ۱۵۴۷
مدیرعامل آب منطقه ای البرز مطرح کرد؛

۶ برنامه محوری برای مدیریت منابع آب البرز اجرایی شد

plusresetminus
 مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان البرز اعلام کرد که با هدف بهره برداری اصولی از منابع آب و عبور از خشکسالی،  ۶ برنامه محوری مدیریت منابع آب در این استان در اولویت قرار گرفته است.
۶ برنامه محوری برای مدیریت منابع آب البرز اجرایی شد

 

 

 به گزارش صدای صنعتگر،" داود نجفیان" اظهار داشت: به دنبال طرح جامع مطالعات منابع آب و بررسی میزان مصارف در بخش های مختلف که از سال ۹۷ تا ۱۴۰۰ در البرز انجام شد، با حمایت دولت سیزدهم توانستیم برنامه مهندسی آب برای این استان تدوین و به اجرا درآوریم.
وی گفت: اکنون بخشی از منابع آبی استان البرز بین سه استان تهران، البرز و قزوین تقسیم شده و از سوی دیگر تراکم بالای جمعیت، صنایع و برداشت بی رویه آب در بخش کشاورزی البرز سبب فشار مضاعف به سفره های زیرزمینی و آبهای سطحی این استان شده است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان البرز افزود: بر همین اساس مدیریت منابع آب البرز ۶ برنامه محوری حول هوشمند سازی چاههای آب کشاورزی، انسداد چاههای غیرمجاز، جمع آوری و تصفیه پساب های فاضلاب برای تامین آب کشاورزی و صنایع، هدایت کشاورزی به سمت الگوی کشت، توسعه طرح های تغذیه مصنوعی دشت ها و فرهنگسازی عمومی برای کاهش میزان مصرف آب برنامه ریزی و به اجرا درآمده است.
طرح الگوی کشت در البرز
تکمیل حلقه اجرایی ۶ برنامه محوری مدیریت آب برای البرز الزامی است
نجفیان بیان کرد: با حمایت دولت سیزدهم و همراهی سازمان جهاد کشاورزی از مهر ماه سال گذشته طرح الگوی کشت در استان البرز آغاز شده که البته این طرح هنوز به مرحله جامعیت نرسیده اما حرکت خوبی شروع است.
وی افزود: براساس این طرح، کاشت محصولات کم آب بر کشاورزی و باغی و استفاده از روش های آبیاری نوین به جای آبیاری سنتی مهمترین محور الگوی کشت در البرز است که تاکنون بخشی از کشاورزان و باغداران استان به سمت اجرایی کردن آن حرکت کرده اند.
نجفیان با بیان اینکه بیشترین میزان مصرف آب در بخش کشاورزی است، گفت: به همین منظور در قالب برنامه های آموزشی و ترویجی با همکاری سازمان جهاد کشاورزی درصدد مجاب کردن تمام کشاورزان و باغداران به سمت رعایت الگوی کشت و بهره گیری از شیوه های نوین آبیاری هستیم ضمن آنکه باید بخشی از آبیاری کشاورزی استان از آبهای تصفیه شده تامین شود.
آماده سازی ۲۰ میلیون متر مکعب پساب تصفیه شده
تکمیل حلقه اجرایی ۶ برنامه محوری مدیریت آب برای البرز الزامی است
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز گفت : احداث تصفیه خانه بزرگ فاضلاب در جنوب شهرستان کرج به عنوان یکی از اقدامات مهم در سال های گذشته است که اکنون سالانه ۲۰ میلیون متر مکعب آب تصفیه شده برای انتقال به صنایع و کشاورزی البرز آماده است.
وی اظهار کرد: در تلاش هستیم تا آب مورد نیاز صنایع آب بر و بخشی از مزارع و باغ های استان از آبهای تصفیه شده تامین شود که در این زمینه اطلاع رسانی لازم به صنایع و کشاورزان انجام شده است.
انسداد چاههای غیر مجاز
تکمیل حلقه اجرایی ۶ برنامه محوری مدیریت آب برای البرز الزامی است
نجفیان با بیان اینکه حدود ۶ هزار حلقه چاه غیرمجاز بین سال های ۹۰ تا ابتدای سال ۱۴۰۳ در استان البرز شناسایی و مسدود شده است،گفت : امسال شناسایی و انسداد ۲ هزار حلقه دیگر چاه در این استان هدفگذاری شده است.
وی ادامه داد: وجود چاههای غیر مجاز که بخشی از آنها در ویلاهای شخصی و استخرهای خانوادگی استفاده می شود، آسیب فراوانی به سفره های زیر زمینی البرز وارد کرده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز افزود: بر همین اساس شناسایی و انسداد این چاهها با سرعت در حال انجام است.
هوشمند سازی چاههای کشاورزی وصنعتی
تکمیل حلقه اجرایی ۶ برنامه محوری مدیریت آب برای البرز الزامی است
نجفیان برنامه دیگر مدیریت منابع آبی البرز را هوشمند سازی چاههای آب برشمرد و گفت: تاکنون ۹۹درصد چاههای مجاز کشاورزی البرز هوشمند سازی شده و امسال حلقه این طرح تکمیل خواهد شد.
وی افزود: تاکنون سه هزارو۱۰۰ حلقه چاه کشاورزی در استان البرز هوشمند سازی شده است.
نجفیان گفت : چاههای که بیش از سهمیه تعیین شده برداشت آب داشته باشند ، مسدود خواهند شد.
تغذیه مصنوعی دشت ها
تکمیل حلقه اجرایی ۶ برنامه محوری مدیریت آب برای البرز الزامی است
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز برنامه دیگر مدیریت منابع آبی البرز ، اجرای طرح های تغذیه مصنوعی دشت ها ذکر کرد که تاکنون ۲ طرح به ظرفیت ذخیره سازی سالانه ۱۰۲ میلیون متر مکعب آب سطحی در دشت های هشتگرد و فردیس استان البرز تکمیل و بهره برداری شده و سه طرح دیگر به ظرفیت حدود ۲۰ میلیون متر مکعب در شهرستان های کرج و ساوجبلاغ در دست اجرا و مطالعه قرار دارد.
این طرح ها قرار است طی امسال و سال آینده تکمیل و بهره برداری شود که اجرای طرح تغذیه مصنوعی دشت ها افزون بر کنترل سیلاب ها از هدر روی آبهای سطحی جلوگیری و آنها را به سمت سفره های زیر زمینی هدایت می کند.
وی ادامه داد: امسال حدود ۶۰ میلیون متر مکعب توسط ۲ طرح تغذیه مصنوعی دشت های فردیس و هشتگرد آب سطحی در البرز به نفع سفره های زیرزمینی مهار شده است.
فرهنگسازی مصرف آب
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای البرز با بیان اینکه متوسط سرانه مصرف آب در این استان بالا تر از شاخص جهانی است ، گفت : بر همین اساس برنامه های آموزشی توسط این شرکت با همکاری آموزش و پرورش البرز در مدارس استان به اجرا درآمده است .
نجفیان افزود: در این برنامه آموزشی با کمک همیاران آب (دانش آموزان ) در تلاش برای فرهنگسازی عمومی و کاهش مصرف آب از سرانه ۲۵۰ لیتر در شبانه روز به ۱۵۰ لیتر هستیم .
این مسوول گفت : طی سه سال گذشته با همکاری تشکل های مردم نهاد ، جشنواره های مختلف آب در بوستان های عمومی البرز به ویژه شهر کرج آغاز شده و امسال جشنواره ها بیشتر خواهد شد.
وی تاکید کرد: اجرای کامل این ۶ برنامه محوری گام موثری برای مدیریت منابع آبی و گذر از تنش های ناشی از خشکسالی و تغییر اقلیم است.
میزان منابع آب سطحی و زیر زمینی البرز یک میلیارد و۸۰۰ میلیون متر مکعب برآورد شده است .
https://sedayesanatgar.ir/vdci.5azct1awybc2t.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما