کد مطلب : ۱۶۷
plusresetminus
پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قطعات و مجموعه‌های خودرو که با حضور وزیر صمت افتتاح شد، با تحریم شرکتهای متعدد قطعه و خودروسازی مواجه شده و برخی از شرکتهایی هم که حاضر شدند، می گویند از ترس ایدرو آمده اند.
گزارشی از نمایشگاه سوت‌وکور خودرو و دل پُر قطعه‌سازان/ ایران خودرو هم نمایشگاه دولت را تحریم کرد
 
به گزارش صدای صنعتگر، پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قطعات و مجموعه‌های خودرو در نهایت بعد از چند ماه تأخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا در 11 بهمن ماه با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز به کار کرد. آنطور که وزیر صنعت اعلام کرده در این نمایشگاه حدود 200 شرکت داخلی حضور پیدا کرده اند.
علاوه بر این گفته شده برای اینکه این نمایشگاه رنگ و بوی خارجی هم به خود بگیرد  یک پاویون مجازی برای مشارکت شرکت‌های خارجی در نظر گرفته شده تا آن دسته از هیات‌های تجاری و گروه‌های ایرانی که خواستار ارتباط با شرکت‌های بین المللی هستند بتوانند در حوزه قطعات خودرو و صنایع وابسته، با خارجی‌ها از طریق این پاویون تماس بگیرند. 
اما نگاهی کلی به وضعیت برگزاری نمایشگاه امسال قطعات خودرو نشان می دهد نه تنها این موضوع در بخش بین المللی با شرکت کننده ای روبه رو نبود بلکه در سطح تولیدکنندگان داخلی هم شاهد کاهش حضور قطعه سازان ‌و شرکت های مختلف از جمله شرکت ایران خودرو هستیم. 
برخی قطعه سازان از شرایط برگزاری نمایشگاه و کمبودهای آن گله مند بوده و برگزاری آن را در ماه های پایانی سال اثرگذار نمی دانستند اما عده ای دیگر معتقد بودند برای معرفی خود و ارائه محصولاتمان باید در نمایشگاه حاضر شویم.
در مجموع با وجود موافقان و مخالفان متعدد، این نمایشگاه برگزار و امروز با گذشت سه روز به پایان خواهد رسید. خبرنگار تسنیم برای بررسی بیشتر استقبال قطعه سازان از این نمایشگاه سری به آنجا زد و متاسفانه با کاهش قابل توجه بازدید کنندگان روبه رو بود. 
از همان ورودی نمایشگاه ، سوت و کور بودن غرفه ها و نبود بازدید کننده خودنمایی می کرد. بنا بر اعلام غرفه داران ، امسال نمایشگاه ورودی هر بازدید کننده را حدود 26 هزار تومان تعیین کرده و این رقم با محاسبه هزینه پارکینگ برای بازدید کنندگان هزینه بالایی به دنبال دارد.
از نکات جالب دیگر این نمایشگاه را باید حضور شرکت های کوچک قطعه سازی عنوان کرد . این تعداد از تولیدکنندگان قطعه که سهم بالایی از بازار  را در اختیار ندارند و دل پری از وضعیت فعلی صنعت و فروش قطعات دارند با این وجود در تلاش برای معرفی توانمندی خود بر آمده اند. 

*از ترس ایدرو راهی نمایشگاه امسال قطعه شده ایم 
یکی از این قطعه سازان که سابقه زیادی در تولید قطعات در بخش لنت دارد با اشاره به اینکه امسال از ترس ایدرو هزینه زیادی پرداخت و در نمایشگاه شرکت کرده ایم، گفت: گفته اند اگر کسی امسال شرکت نکند سال اینده یا به او غرفه نمی دهیم یا جانمایی غرفه های آنها درسال آینده مناطق مناسبی نخواهد بود. ما نیز نگران این موضوع بوده و هزینه زیادی را بابت اجاره غرفه و دکوراسیون آن انجام داده ایم. 
وی با اعلام اینکه برخلاف صحبتهای مسئولان حضور تولیدکنندگان در نمایشگاه امسال کمتر از سال گذشته بوده است، افزود: من به عنوان یک تولیدکننده کوچک باید درنمایشگاه ها شرکت کنم چرا که نیازمند بازار و فروش محصولات خود هستم. اما این نمایشگاه امسال در وسط هفته قرار گرفت و همین امر عاملی شد تا امار بازدیدکنندگان ما از شهرستان کاهش پیدا کند. البته نمایشگاه قرار بود آبان ماه برگزار شود ولی شرایط کرونا باعث شد تا این نمایشگاه با اشکالات زیادی همراه و در نهایت بهمن ماه برگزار شود. 

‎*خبری از شرکت های خارجی و رقبای داخلی در نمایشگاه نیست
تولیدکننده دیگری که در بخش تامین قطعات موتوری مشغول فعالیت است با اشاره به اینکه چندین هزار میلیارد برای راه اندازی دو خط تولید سرسیلندر و واترپمپ هزینه کرده ام، گفت: دولت به هیچ عنوان کمکی به تولیدکنندگان نمی کند ما نیز ناچاریم با مشقت بسیار مشتری را پیدا و محصولات را بفروشیم. 
وی اضافه کرد: بنده 35 سال سابقه فعالیت در حوزه تولید قطعات را دارم در طول این سالها نه تنها دولت کمکی به ما نکرده بلکه سنگ اندازی بسیاری را نیز انجام داده است.  همین نمایشگاه را نگاه کنید اصلا مشخص نیست براساس کدام منطق آقایان تصمیم به برگزاری گرفته اند. اصل نمایشگاه حضور پررنگ تولیدکنندگان داخلی و خارجی برای تبادل نظر و ارائه محصولات جدید است اما خودتان مشاهده کنید کدام خارجی در این نمایشگاه حضور دارد. 
این قطعه ساز گفت: تولیدکنندگان بزرگ قطعه ساز نیز همه در این نمایشگاه شرکت نکرده اند و فقط تعدادی با ارائه فضایی بسیار سعی در معرفی خود دارند. 
وی به حضور بازرگانان در نمایشگاه اشاره کرد و گفت: آنها محصولات را با قیمت کم از ما خریداری و به نام جنس ترک یا چینی در بازار به فروش می رسانند . 
‎*نگرانیم با گشایش های بین المللی سرمایه گذاری قطعه سازان داخلی نابود شود
قطعه ساز دیگری که در تولید قطعات برقی خودرو فعالیت می کند با اعلام اینکه با افزایش قیمت دلار و موانع پیش رو جهت واردات قطعات باعث شد تا تمایل خودروسازان به تولیدکنندگان داخلی قطعات برود، گفت: مشکل اساسی امروز ما عدم سرمایه در گردش کافی است. نوسانات بازار باعث شده تا ما هر روز در محصولات تولیدی خود قیمتهای جدیدی را شاهد باشیم که همین امر در فروش محصولات ما موثر است. نکته قابل تامل اینجاست ما باید مواد اولیه را به صورت نقد خریداری کنیم از آن طرف مجبوریم کالاها را اعتباری بفروشیم خودتان بگویید ایا این روند منطق اقتصادی دارد؟ 
وی اضافه کرد: ما پول محصولات را چندین ماه بعد از تحویل انها از خریداران می گیریم این درحالی است که باید سرمایه مناسب به واحد تولیدی برگشت و ما براساس آن اقدام به توسعه محصول و افزایش تولید کنیم. شاید برایتان جالب باشد ما حتی در دریافت هزینه قطعات خود به مشتریان با تاخیرهای 18 ماهه نیز روبرو هستیم. از آن طرف خودروساز براساس قراردادها باید پرداختی ها را 120 روزه انجام دهد اما پرداختی ها به  160 تا 180 نیز می رسد. 
این تولیدکننده قطعات برقی خودرو با اعلام اینکه نگرانیم با گشایش های بین المللی باز پای قطعات خارجی به بازار باز شود و سرمایه گذاری ما در تولید قطعه به سمت نابودی برود، افزود: در حال حاضر 70 نفر به صورت مستقیم در واحد تولیدی ما مشغول فعالیت هستند که در صورت داشتن سرمایه درگردش کافی ما می توانیم این تعداد را به 180 نفر افزایش دهیم. 

*سرمایه در گردش کافی نداریم/دولت حمایت کند پول نمی خواهیم 
این تولیدکننده با تاکید براینکه البته باید این نکته را بگویم که نمایشگاه های امسال و کمبودها و اشکالات ان باعث شده تا فقط مشتریان واقعی سری به آن بزنند، تصریح کرد: در طول این دو روز حجم مراجعه کنندگان ما کم بوده است اما آن تعداد از افرادی که آمده اند به قصد خرید بوده و حتی سفارشهایی را نیز دریافت کرده ایم. 
این قطعه ساز تصریح کرد: بنده طرح های توسعه بسیاری برای خط تولید خود دارم اما سرمایه در گردش کافی در اختیار نداریم اگر سرمایه در اختیار ما قرار گیرد به طور حتم می توانم بگویم ما ظرف شش ماه سرمایه اولیه را برمی گردانیم. 
وی با تاکید براینکه حرف ما دریافت وام از دولت نیست، افزود: ما فقط حمایت دولت را می خواهیم در طول این چند سال فعالیت در بخش تولید بنده یک ریال از دولت نگرفته ام اما لازمه حمایت از تولیدکننده همراه بودن دولت است. اگر این حمایتها انجام شود به طور حتم وضعیت صنایع کشور بهتر از شرایط فعلی خواهد بود. 
*سهمیه های اندک بورس کالا به تولیدکنندگان/سیاست های ضد صادراتی دولت 
تولیدکننده دیگری که در بخش قطعات خودرو های سنگین فعالیت می کند با تاکید براینکه شرایط و قوانین داخلی به نوعی فعالیت را برای ما هر روز سخت می کند، تصریح کرد: به 15 کشور ما صادرات انجام می دهیم اما قوانین بانک مرکزی در برگشت ارز حاصل از صادرات مشکلات زیادی را برای ما بوجود اورده است وقتی ما می خواهیم قطعات و ورقهای مورد نیاز خود را برای مخازن سوخت خودروهای سنگین وارد کنیم باید این قطعات را از طریق چندین کشور و واسطه وارد کنیم که همین موضوع قیمت تمام شده را برای ما 40 تا 50 درصد افزایش می دهد. 
وی در خصوص تأمین مواد اولیه داخلی گفت: در تامین مواد اولیه داخلی نیز در بورس کالا به ما سهمیه 100 تنی می دهند این در حالیکه که نیاز ما 500 تن است ما ناچاریم مابقی نیاز خود را از بازار آزاد تامین کنیم. 
این تولید کننده در خصوص مشکلات صادراتی خود نیز گفت: خریدار خارجی به من مراجعه کرده و من نیز برای محصولات خود قیمتی به او اعلام می کنم اما با نوسانات نرخ ارز قیمت تمام شده ما نیز تغییر می کند. این درحالیست که در عرصه بین المللی وقتی کالایی فروخته می شود نباید مدام نوسانات قیمتی داشته باشد.
انتهای پیام/
https://sedayesanatgar.ir/vdchtqnzd23n-.ft2.html
منبع : تسنیم
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

آخرین اخبار