کد مطلب : ۸۷۱
plusresetminus
هفتادمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر کرج در سالن جلسات شورای شهر کرج برگزار و لایحه ارتقای معیشت و تکریم پرسنل متخصص آتش نشان بررسی شد.
در هفتادمین جلسه شورای شهر کرج چه گذشت؟/ اما و اگرهای تصویب لایحه ارتقای معیشت آتش نشانان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهرکرج، هفتادمین جلسه رسمی و علنی شورای شهر کرج با حضور اعضای شورا ، سرپرست شهرداری، مدیران شهری، اصحاب رسانه و جمعی از آتش نشانان کرجی در سالن جلسات شورای شهر کرج برگزار و لوایحی با موضوعاتی از جمله ارتقای معیشت و تکریم پرسنل متخصص آتش نشان و اختصاص اعتبار به ساخت مرکز فرهنگی و موزه دفاع مقدس استان البرز ارائه شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ترکیب هیئت رئیسه کمیسیون‌های تخصصی شورای شهر کرج

علی قاسم پور، رئیس شورای اسلامی شهر کرج در این جلسه از برگزاری انتخابات کمیسیون های تخصصی شورای شهر کرج در روزهای گذشته و انتخاب اعضای هیئت رئیسه این کمیسیون ها در دومین سال فعالیت شورای ششم خبر داد.

چرا باید کار به تجمع برسد؟

محمد اسدیان، رئیس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج گفت: شایسته است که در این زمینه کار کوتاه مدتی از سوی ما انجام شود اما فعالیت دراز مدت در خصوص تغییر رسته شغلی این قشر، از سوی مجلس و هیئت دولت در حال پیگیری است.

وی بیان کرد: ساعت کار کارشناسی با حضور مدیران شهرداری، اعضای شورای شهر و رؤسای سازمان آتش نشانی انجام شده است و با توجه به آسیب زا شدن معیشت آنان، از همکاران تقاضا می شود به این لایحه رأی مثبت بدهند تا بخشی از کار پیش رود.

علیرضا رحیمی، عضو شورای اسلامی شهر کرج نیز در این جلسه با اشاره به اینکه خود را از جنس مجموعه شهرداری می دانم و با کار آتش نشانان آشنا هستم، خطاب به مدیریت شهری عنوان کرد: چرا باید کار به جایی برسد که تجمع شکل گیرد؟

وی افزود:علیرغم مقاومت های صورت گرفته با عدالت توزیعی، با اصرار شورای شهر، این موضوع در تباصر بودجه مصوب شد. مسئولین سازمان ها و حوزه های کاری شهرداری این فضاها را مدیریت کنند تا بتوانیم کسری ها را منطقی و بدون هیاهو مرتفع کنیم.

پس از تصویب دو فوریتی این لایحه با اکثریت آرا، رئیس شورای اسلامی شهر کرج اظهار داشت: آمدن آتش نشانان به کف خیابان و تجمع مقابل شهرداری و خوراک دادن به آن هایی که نباید داده می شد، کار درستی نبود.

وی گفت:بی شک دید ما به این موضوع مثبت بود که رأی مثبت دادیم وگرنه دوفوریتی لایحه تصویب نمی شد. ما به دلیل اعتراض کارکنان آتش نشانی و آمدن آن ها به کف خیابان، به این موضوع رسیدگی نکردیم، بلکه پیش از این نیز پیگیر اجرای طرح ارتقای معیشت آن ها بودیم.

مجتبی حاجی قاسمی، دیگر عضو شورای اسلامی شهر کرج ضمن اعلام مخالفت خود با دوفوریتی بودن این لایحه تصریح کرد: در شأن شورای شهر نیست که لایحه ای غیرکارشناسی را تصویب کند که با قوانین جاری همخوانی ندارد.

وی افزود:ظاهرا برخی موضوعات وارونه جلوه داده می شود؛ همانگونه که معیشت آتش نشانان حائز اهمیت است، موضوع کارمندان نیز اهمیت دارد.

 وی بیان کرد:ای کاش یک بار قانون کار و مباحث مربوط به سختی کار و اضافه کاری را مطالعه می کردید تا در اداره کار، شهرداری با دفاع اشتباه محکوم نشود.

فاطمه منعمی، دبیر اول شورای اسلامی شهر کرج تصریح کرد: با توجه به برگزاری جلسات متعدد با حضور اعضای کمیته منابع انسانی، غیرکارشناسی تلقی کردن این لایحه، توهین به اعضای این کمیته است زیرا زمان زیادی صرف شد و بررسی های لازم در این زمینه صورت گرفت.

وی گفت:لازم به ذکر است که این لایحه فقط مربوط به آن دسته از نیروهای عملیاتی است که قرارداد کارمندی دارند، پس ربطی به اداره کار ندارد و مشمول قانون استخدام کشوری می شوند.

علی ذبیحی، خزانه دار شورای اسلامی شهر کرج ضمن ابراز گله مندی از تجمع پرسنل آتش نشانی بیان کرد: باید تدابیری اتخاذ شود تا موضوعات و مشکلات موجود را در داخل مجموعه مدیریت شهری برطرف کنیم.

وی یادآور شد:در خصوص موضوع آتش نشانان، رد پاهایی مشاهده می شود که مطلوب و زیبا نیست؛ در کمیته پرسنلی علاوه بر مسائل مربوط به این حوزه، موضوعات دیگری نیز مطرح شد که از جمله آن ها می توان به تعیین تکلیف کارمندان و کارگران اشاره کرد.

قهرمانی صارم دبیر دوم شورای شهر گفت: اگر اعتمادی نیست، وجود کمیته های مختلف معنی ندارد؛ می توانیم هر ۱۳ نفر بحث و بررسی های لازم را انجام دهیم و به نتیجه برسیم تا یکدیگر را متهم نکنیم. اعضای کمیته نیروی انسانی قوانین و مواردی که بعضا وظیفه شخص دیگری بوده را به صورت گام به گام بررسی کردند و به اعتقاد من خروجی مطلوبی نیز داشتند.

وی بیان کرد:در خصوص بند مربوط به حق آماده باش آتش نشانان باید گفت که آماده باش این قشر با سایر مشاغل متفاوت است زیرا از زمان حضور در سازمان تا زمان خروج باید آماده باش باشند.

حاجی قاسمی خاطرنشان کرد: اینکه قشری اعتراض کنند و بعد همان افراد متن و لایحه بدهند، اگر نامش تعارض منافع نیست، پس چیست؟ در پاسخ به صحبت های خانم منعمی در خصوص اینکه این لایحه مربوط به پرسنل با قرارداد کارگری نیست، سؤالم این است که در کجای لایحه این موضوع درج شده است؟ ظاهرا شورای شهر و آتش نشانی به بخشنامه هیئت وزیران در خصوص تعیین مشاغل سخت و زیان آور سازمان آتش نشانی توجهی نکرده است.

عمار ایزدیار، سخنگو و نائب رئیس شورای اسلامی شهر کرج نیز اظهار کرد: اگر دم از عدالت توزیعی می زنیم، این امر باید در دو مدل محقق شود؛ یا قانونی است و دولت باید نسبت به اجرای آن اقدام کند و یا شورای شهر باید در قالب رفاهیات اتفاقی را رقم بزند. ما نمی توانیم قانون را تغییر دهیم و تنها کاری که از دست ما بر می آید، همین است. این لایحه فقط مربوط به نیروهایی است که مشمول قانون کار و کارگری نیستند. موضوع رفاهیات در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ نیز پیش بینی شده است.

دوفوریتی لایحه ارتقای معیشت و تکریم پرسنل متخصص آتش نشان با اکثریت آرا به تصویب رسید و سپس اصل لایحه به رأی گیری گذاشته شد. بند یک لایحه در خصوص افزایش میزان اضافه کار پرسنل تا سقف ۱۷۵ ساعت با تأیید رئیس سازمان بسته به میزان و نحوه عملکرد هر نیرو و بند دو در خصوص تعطیلات کاری پرسنل عملیاتی این سازمان با اکثریت آرای حاضرین به تصویب رسید.

بند سه این لایحه در خصوص رفاهیات با قید اجرای آن تا پایان سال جاری و بند چهار نیز که در خصوص حق درجات بود، با اکثریت آرای حاضرین به تصویب رسید. بند پنج در خصوص حق غذای گرم با قید اینکه بر اساس تورم سالانه پرداخت شود نه متناسب با افزایش حقوق، تنها پنج رأی را به خود اختصاص داد و به تصویب نرسید. بند ۶ این لایحه در خصوص صعوبت شغلی نیز تصویب نشد.
https://sedayesanatgar.ir/vdcjfveozuqea.sfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما